Temat dnia: Kardiologia - dla zdrowia

gabinet kardiologiczny cieszyn

Głównym obszarem pracy kardiologów weterynaryjnych są

Głównym obszarem pracy kardiologów weterynaryjnych są choroby serca psów, kotów i koni. Wśród małych zwierząt 11% wszystkich prezentowanych

Temat dnia: Kardiologia - dla zdrowia gabinet kardiologiczny cieszyn
pacjentów wykazuje choroby serca. Chodzi tu przede wszystkim o choroby nabyte, które w wypadku małych psich ras występują w formie zdegenerowanych chorób przedsionków, natomiast u dużych ras psów głównie w formie chorób mięśnia sercowego. Koty skłaniają się jednocześnie do kardiomiopatii, jednakże tu występuje częściej hipertroficzna forma, także wskutek zdiagnozowanych w ostatnich latach nadfunkcji gruczołów tarczycy. Wcześniej występujące choroby mięśnia sercowego związane z karmieniem (przede wszystkim rozszerzone kardiomiopatie w przypadku określonych ras kotów i psów) następują już tylko rzadko wskutek szerokiego zastosowania przemysłowego gotowego pożywienia. W południowych stanach USA i na obszarze Morza Śródziemnego dużą rolę odgrywa dirofilarioza.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


Z jakich powodów warto chodzić do kardiologa?


W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o konieczności regularnych wizyt u kardiologa. Specjaliści podkreślają, że kardiolog to nie jest tylko lekarz dla starszych osób. Choroby serca, jeśli nie są wrodzone pojawiają się przez całe życie człowieka. Dzisiejszy tryb życia wielu osób – siedząca praca, mała aktywność fizyczna, zwiększona ilość spożywanego alkoholu w połączeniu z kiepską dietą powoduje, że coraz młodsze osoby mają poważne problemy ze swoim organizmem. To dlatego warto regularnie chodzić do kardiologa. Badać się zgodnie z zaleceniami specjalistów w odpowiednich odstępach czasu. To kluczowe dla utrzymania formy i organizmu w dobrym stanie.



Pierwszy sfigmomanometr został wynaleziony przez austriackiego

Pierwszym wczesnym urządzeniem do bezkrwawego mierzenia ciśnienia krwi był sfigmograf skonstruowany przez niemieckiego fizjologa Karla von Vierordta (1818-1884). Pierwszy sfigmomanometr został wynaleziony przez austriackiego patologa Samuela Siegfrieda Karla Rittera von Bascha (1837-1905). W 1896 włoski lekarz Scipione Riva-Rocci opisał prosty przyrząd do mierzenia ciśnienia krwi z mankietem nakładanym na ramię, który został udoskonalony przez Harveya Williamsa Cushinga. Metoda pomiarowa została rozwinięta w 1905 przez lekarza wojskowego Mikołaja Siergiejewicza Korotkowa. Pomiar wykonywany metodą Riva-Rocci nazywany jest RR. Obecnie powszechnie stosuje się pomiar ciśnienia metodą Korotkowa, niewłaściwie określany również jako RR.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog